ua ru
Місце народження

Народився в стамбульському районі Бейоглу 26 лютого 1954 року. Його батьки були родом з Різе, міста на північному сході Туреччини, і мали грузинське коріння.

Освіта

У 1965 році закінчив початкову школу Пійале Паша (Piyale Pasa), а в 1973 році релігійний ліцей імама Хатіпа (Imam Hatip Lisesi) в Стамбулі. Оскільки диплома релігійного ліцею було недостатньо для вступу до більшості університетів, Ердоган також склав додаткові іспити в ліцеї Ейюп (Eyup Lisesi).

Вже в шкільні роки Ердоган відрізнявся релігійністю і навіть носив прізвисько Ходжа. В той же час через бідність родини Ердоган був змушений займатися вуличною торгівлею.

З 1969 року впродовж довгого часу Ердоган також активно займався футболом у складі ряду юнацьких команд, причому в таємниці від свого батька, який не схвалював це захоплення.

Вищу освіту здобув на факультеті економіки і комерційних наук Університету Мармара, який закінчив у 1981 році. Ще в університеті Ердоган став активістом «Національної турецької студентської асоціації» (Milli Türk Talebe Birlik).

Кар'єра

У 1976 році він очолив молодіжний осередок проісламістської Партії національного порятунку Milli Selamet Partisi в стамбульському районі Бейоглу, а потім того ж року й молодіжне відділення партії в Стамбулі. Ці посади Ердоган займав аж до військового перевороту 12 вересня 1980 року, після якого діяльність всіх політичних партій, що існували в той час, була заборонена. До 1980 року Ердоган також працював у стамбульських транспортних організаціях, але після путчу він позбувся роботи. У подальші кілька років Ердоган працював менеджером у приватному секторі і займався бізнесом, в 1982 році служив в армії.

У 1983 році була заснована «Партія добробуту» Refah Partisi, що сповідала погляди, схожі з «Партією національного порятунку», і Ердоган повернувся в політику.

У 1984 році він став головою відділення партії в Бейоглу, а вже в 1985 році був призначений головою стамбульського відділення і в тому ж році увійшов до вищої керівної ради партії. Очолюючи партійну організацію в Стамбулі, Ердоган активно залучав до діяльності партії простих жителів Стамбулу. Проте, він невдало виступив на парламентських виборах в 1986 році і на місцевих виборах в Бейоглу в 1989 році.

У березні 1994 року в Туреччині пройшли місцеві вибори, в результаті яких Ердоган був вибраний мером Стамбула.

У 1997 році уряд Ербакана був вимушений піти у відставку, і незабаром Партія добробуту була заборонена.

У 1998 році Ердоган був засуджений за те, що публічно декламував вірші ісламського змісту на мітингу, що проходив в грудні 1997 року в провінції Сіїрт, і мусив піти з посади мера Стамбула. Суд засудив Ердогана до десятимісячного ув'язнення, але фактично він провів у в'язниці лише чотири місяці з березня по липень 1999 року, і був звільнений достроково.

У липні 2001 року Ердоган заснував Партію справедливості та розвитку, яка перемогла на парламентських виборах у листопаді 2002 року. Наявність судимості завадила Ердогану стати прем'єр-міністром, але після початку операції проти Іраку турецька еліта, що орієнтується на США, дала згоду на зміну законів і Ердоган очолив уряд (2002—2003 уряд очолював ставленик Ердогана Абдулла Гюль). Туреччина вирішила запровадити війська північ Іраку, де проживають курди. Ердоган є прихильником входження Туреччини до Євросоюзу.

У 2005 році підтримав Альянс цивілізацій, ініціативу прем'єр-міністра Іспанії Хосе Луїса Родрігеса Сапатеро, спрямовану на зменшення тертя між західним та ісламським світами.

У 2009 році брав участь на Всесвітньому економічному форумі в Давосі, де різко критикував президента Шимона Переса, який захищав позицію Ізраїлю при проведенні в Секторі Газа операції «Литий свинець».

30 вересня 2012 року Прем'єр-міністр Туреччини Реджеп Тайіп Ердоган заявив, що його Партія справедливості та розвитку стала прикладом для наслідування для всіх мусульман на з'їзді цієї консервативної ісламської партії. Ердоган переобраний лідером правлячої партії.

10 серпня 2014 року Ердоган переміг на перших у країні прямих виборах Президента, обійняв посаду 28 серпня 2014 року. Новим прем'єр-міністром після відходу Ердогана став міністр закордонних справ Туреччини Ахмет Давутоглу, якого 21 серпня було обрано лідером правлячої партії Справедливості та розвитку. Перший закордонний візит як президент здійснив Турецьку Республіку Північного Кіпру.

24 червня 2018 року в Туреччині відбулися позачергові президентські та парламентські вибори. Реджеп Ердоган переміг уже у першому турі, за нього проголосували 53% виборців, тоді як лідера опозиційної Народно-республіканської партії Мухаррем Індже підтримав 31% виборців. Відповідно до конституційних змін від 2017 року, президент країни буде одночасно главою держави та главою уряду, взявши на себе функції прем'єр-міністра.

Родина

Одружений, є четверо дітей – двоє синів та дві доньки.

Посилання

Конец эпохи Эрдогана?Эрдоган показал миру президентский дворец стоимостью €270 млн Президент Турции готов помочь стабилизировать ситуацию на Донбассе

18.01.2022

Джерела сюжетів

Новини з "Ердоган Реджеп Тайїп"

12-й Президент Туреччини

Цей день дуже гарний і вдалий для початку будь-якої справи, і важливого, і незначного. Печаль і горе виявляться короткочасними.