У Білорусі ліквідували «передостанню» правозахисну організацію — місцевий Гельсінський комітет

Ліквідацію провели на основі матеріалів кримінальної справи, яких представники БХК навіть не бачили Верховний суд Білорусі ліквідував Білоруський Гельсінський комітет (БГК), повідомила Білоруська асоціація журналістів (БАЖ), яку раніше також ліквідували.

«Верховний суд ліквідував останню зареєстровану правозахисну організацію в Білорусі», - йдеться в повідомленні. Однак «Радыё Свабода» уточнює, що останньою зареєстрованою правозахисною організацією в країні залишається «Правова ініціатива», але 5 жовтня відбудеться судовий процес і щодо її ліквідації.

Причина ліквідації БГК пов'язана з кримінальною справою, згідно з якою Комітет нібито заплатив двом людям гонорари за послуги з довгострокового спостереження за президентськими виборами 2020 року в Білорусі. БГК стверджує, що не знайомий з матеріалами цієї справи.

Судове засідання за позовом Міністерства юстиції про ліквідацію БГК відбулось 30 вересня.

Заступник голови організації Гаррі Погоняйло, який представляв БГК в суді, заявив, що порушення не було, і ліквідувати організацію до винесення вироку щодо згаданої справи незаконно. Він клопотав відкласти питання ліквідації до завершення кримінального провадження, з якого взяли матеріали, проте суд не прийняв до уваги ці заяви.

У БГК також стверджують, що суд відмовився долучити до справи amicus curiae, підготовлені експертами з Польщі та Нідерландів. Позивач - Міністерство юстиції - не взяв до уваги звернення найбільших міжнародних організацій із закликом відмовитися від позову. Не прийнятий до уваги і лист Постійного координатора ООН в Білорусі.«Ми вважаємо це рішення абсолютно несправедливим і будемо домагатися його скасування як всередині країни (через наглядову інстанцію), так і на міжнародному рівні (в Комітеті ООН з прав людини)», - йдеться у повідомленні БГК в Facebook.

Надійність кордонів з РФ та Білоруссю: Монастирський Зробив заяву

Проблеми з охороною прав людини загострилися в Білорусі після президентських виборів у серпні 2020 року. Тисячі громадян, незгодних з «переобранням» Олександра Лукашенко на шостий термін, почали виходити на акції протесту. Протягом року близько 40 тисяч протестуючих були незаконно затримані і піддалися тортурам, більше 4 тисяч активістів, журналістів та правозахисників піддалися кримінальному переслідуванню. В країні почали блокувати роботу провідних незалежних медіа, правозахисних організацій і опозиційних політичних партій. 23 травня спецслужби Білорусі примусово посадили в Мінську літак, щоб заарештувати ексредактора опозиційного каналу NEXTA Романа Протасевича.  

У липні Лукашенко ввійшов до списку «ворогів свободи преси», складеного міжнародною неурядовою організацією «Репортери без кордонів». Там наголошують, що так званий президент жорстоко придушує «будь-яке вільне поширення інформації», в тому числі обмежує роботу іноземних ЗМІ.


Другие новости на "Зеркало недели (газета)"

Фото сюжета