Зупинити Іран на шляху до ядерної зброї стає важче — The Washington Post

В США зростає політична поляризація навколо ядерної угоди з Іраном. «Ми вели переговори, я використовував дипломатичне слово, намагаючись повернутися до ядерної угоди», - каже спеціальний представник США в Ірані Роберт Меллі. Крім того, Іран та США ведуть переговори щодо обміну в’язнями, пише The Washington Post.

Хоча переговори щодо полонених ведуться окремо від ядерних переговорів, обидва аспекти взаємопов’язані. Родини заручників сподівались на хороші новини до інавгурації 5 серпня в Ірані нового ультраконсервативного президента. Але після шести раундів переговори призупиняються на невизначений час, а Іран стабільно наближається до того, що Меллі називає «критичною точкою», де його ядерна активність унеможливить повернення до умов угоди, укладеної у 2015 році.

Команда Меллі зіштовхнулася з потужним викликом, частково тому, що ставки дуже великі, а партійність у Сполучених Штатах не дозволяє легко розробити та ратифікувати угоду.

Меллі близько знайомий з політикою Ірану, свого часу він вже допоміг домовитися про ядерну угоду, яку контролював колишній президент США Барак Обама, а потім через три роки Дональд Трамп відмовився від договору.

Цього разу ставки стали ще більш «особистими», Меллі усвідомлює, що американські полонені залишаються в Ірані.

Деякі члени Демократичної партії та представники президента Джо Байдена хочуть, щоб вирішення ситуації із заручниками було передумовою ядерної угоди.

Республіканці критикували Обаму за схвалення складної серії окремих, але пов'язаних між собою угод, згідно з якими Тегеран дотримувався ядерних обмежень і звільняв деяких, але не всіх, затриманих американців.

Вони скаржились, що дії Обами довели, що Іран торгуватиме американськими затриманими задля отримання потрібних умов ядерної угоди. Часто все саме так і працює, якщо потрібно звільнити заручників, яких утримує Іран.

Трамп теж це розумів, він обміняв двох іранців на двох американських затриманих та схвалив операції, що звільняють багатьох інших полонених американців по всьому світу.

Утримати Іран від розвитку ядерної енергетики важче, ніж домовитись про обмін в’язнями. Замість того, щоб дати Тегерану фінансування та зупинити розробку ядерної зброї, Трамп запровадив економічні санкції. Однак це також не спрацювало. Іран продовжує співпрацювати з довіреними особами і наблизився до побудови ядерної бомби, хоча і заперечує це.

Якби сам процес був простішим, це все одно було б складно в політичному плані.

Радник з питань національної безпеки Роберт О’Брайен натякнув на перешкоди, з якими зіштовхнеться Байден, якщо заручники стануть частиною ядерної угоди.

О’Брайен каже, що розуміє, наскільки важливим є звільнення заручників, але він не зобов’язується підтримувати ядерну угоду, навіть якщо вона передбачатиме визволення американців.

Група сенаторів-республіканців внесла законопроект, який дозволить ратифікувати будь-яку майбутню ядерну угоду, вимагаючи, щоб дві третини Сенату її підтримали. Угода епохи Обами була політичним зобов'язанням, а не договором.

Якщо Тегеран повернеться до переговорів, Байден зіштовхнеться з жорстоким внутрішнім опором, що може ускладнити зусилля щодо звільнення заручників.

Американські чиновники заявляють, що намагання звільнити полонених не зникнуть, навіть якщо ядерна угода не буде досягнута. Поки ці два питання відокремлені, але водночас і пов’язані. Політичні сторони США залишаються поляризованими щодо цієї проблеми.

«Це не повинно бути партійним питанням, але ми живемо в епоху політичної поляризації. Незалежно від того, яке рішення буде прийнято, нас розкритикують», - сказав один з представників адміністрації Байдена.

Иран призвал Байдена не повторять ошибок Трампа

Нагадаємо, що Америка та Іран за посередництва Великої Британії, Китаю, Франції, Німеччини, Росії та ЄС, ведуть переговори про відновлення ядерної угоди, яка була зруйнована в часи президенства Дональда Трампа в США. Однак зараз яскравого успіху у дипломатичних переговорах немає, тим часом США та Іран наближаються до критичної точки. У відповідь на американські санкції Іран постійно порушував положення угоди, розширюючи свою ядерну діяльність, випробовуючи вдосконалені центрифуги та накопичуючи збагачений уран. У травні Міжнародне агентство з атомної енергії підрахувало, що Іран наближається до створення ядерної бомби.


Другие новости на "Зеркало недели (газета)"

Фото сюжета