За останні 10 років в Альпах з'явилося 180 нових льодовикових озер

Поява водойм пов'язана з таненням льодовиків. Вчені з Швейцарського федерального інституту водних наук і технологій (Eawag) заявили про те, що з 1850 років в Альпах з'явилося 1200 нових льодовикових озер. При цьому, 180 з них утворилися за останні 10 років, повідомляється на сайті інституту.

Через зміни клімату льодовики Альп тануть. Коли величезні крижані поля відступають, вони залишають за собою поглиблення і природні дамби, які потім заповнюються талою водою, в результаті чого утворюються льодовикові озера.

У ході нового дослідження вчені вивчили всі льодовикові озера, які з'явилися в швейцарських Альпах за останні 170 років. Вони з'ясували, що з кінця 1850 років в Альпах з'явилося 1200 льодовикових озер, 1000 з яких існують і зараз. За словами дослідників, їх вразила не тільки кількість озер, а й прискорення їхнього формування. На старті проєкту вони розраховували знайти кілька сотень озер, але їх виявилося більше тисячі, а 180 з них з'явилися в останні 10 років.

Для кожного з 1200 озер вчені записали місце розташування, висоту, форму і площу в різний час. Надалі вони хочуть вивчити ризики, пов'язані з ними, наприклад, ризик раптового спустошення в результаті обвалу дамби.

У 2016 році швейцарські льодовикові озера покривали площу в 620 гектарів. Найбільше з них займало 40 гектарів, але 90% з них менші за однин гектар. Пік формування озер припав на 1946-1973 роки, коли вони з'являлися зі швидкістю вісім на рік. Після цього відбувся певний спад. Але в 2006-2016 роках кількість озер знову почала стрімко зростати і подолала попередній максимум. У середньому, кожен рік з'являється 18 нових озер, поверхня води щорічно збільшується на 150 тисяч квадратних метрів.

Разом з тим, майже четверта частина нових озер зникла або ж скоротила площу. Деякі з них були осушені штучним шляхом.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.

The Guardian: Льодовиковий щит Гренландії на межі руйнування через глобальне потепління

Раніше вчені заявили про те, що частина амазонських лісів почала викидати більше вуглекислого газу, ніж поглинати. Дощові ліси вважаються одним з головних «захисників» планети від змін клімату.


Другие новости на "Зеркало недели (газета)"

Фото сюжета